Nasze Projekty

Na przestrzeni lat udało nam się zrealizować szereg projektów. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi dotychczasowymi działaniami.

 

 

 

 

Rodziny w potrzebie

Kurator środowiskowy Kasia Lisiecka, Marta Zgłobicka, Adam Brzostowski i ich przyjaciele oraz  nasza Fundacja wspieramy projekt pomocy łódzkim rodzinom znajdującym się w potrzebie. Pomoc obejmuje nie tylko mikołajkowe upominki, to przede wszystkim zakup laptopów, słuchawek i innego wyposażenia umożliwiającego zdalne nauczanie w wymaganym obecnie obowiązku szkolnym. To pomoc dzieciom wskazanym przez opiekuna i kuratora zawodowego aby było lepiej i łatwiej i radośniej. Pomagamy tym, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej.

Obietnica Piękna

Takim tytułem opatrzyliśmy nasz nowy projekt, który powstał z potrzeby piękna, z potrzeby otuchy, optymizmu, czułości i bliskości. Projekt odbywa się w ramach działania twórczego na rzecz edukacji kulturowej.

Do jego realizacji zapraszamy artystki znane i mniej znane, również dziewczynki proponując wykonanie lalki artystycznej według własnego uznania. Lalce należy zrobić fryzurę, twarz i strój, nadać jej imię i wyposażyć w osobiste przesłanie, którym chce podzielić się z nami wszystkimi.

Folder

Nastąpił kolejny etap projektu, w którym już możemy zaprezentować folder ze wszystkimi lalkami zrobionymi wspólnie z dziećmi podczas naszych kreatywnych poczynań. Wszystkie są wyjątkowe. Wszystkie są piękne.

Miło nam móc je pokazać szerokiemu gronu naszych przyjaciół. Na wstępie katalogu znajduje się dwujęzyczny tekst opisujący całościowo koncept projektu. Przygotowaniem do druku zajęła się jak zwykle nasza kochana Agnieszka Andruszkiewicz.

Serdecznie dziękujemy.

Opowiem Ci moją historię II

Właśnie mija półmetek projektu. Cotygodniowe spotkania przynoszą już widoczne rezultaty. Guzik, nitka i pętelka to drobiazg nie stanowiący większego problemu. Wspólne bycie razem, wspólna nauka sprawiają nam prawdziwą frajdę.

Układamy historie i historyjki, które następnym razem chętnie przedstawimy. Pomysły nie znają granic! Przy okazji powstają lalki, co jedna to piękniejsza. Dziewczynka Lynn z Libanu przedstawia nam swoją.

Opowiem Ci moją historię

Celem projektu jest integracja dzieci uchodźców, w szkole w Dorsten, w której 50% uczniów pochodzi z rodzin migracyjnych. Opiekunką projektu jest pani Irena Chwila. Raz w tygodniu podczas spotkań uczymy się wspólnie pracować, sobie pomagać, być kreatywnym. Dziewczynki uczą się szycia i kroju, różnorodności świata, uczą się stworzyć własną lalkę i opowiedzieć własną historię. Pierwsze ostrożne próby obchodzenia się igłą i nitką zostały podjęte. Projekt zaplanowany jest na kilka miesięcy. Efekty będziemy regularnie prezentować tutaj na naszej stronie.

 Zostać menedżerem II

Podczas drugiego oprowadzania po hotelu w ramach realizacji projektu, wychowankowie tym razem z Domu Dziecka w Dąbrówce mogli zobaczyć pokoje gościnne, restauracje i pomieszczenia fitnesu. Dzieci mogły również spojrzeć za kulisy funkcjonującego hotelu. Oprowadzający pan Piotr Cetner odpowiadał na wszystkie stawiane pytania. Wspólnie spędzona godzina okazała sie niezmiernie krótka. Składamy najserdeczniejsze podziękowania Dyrekcji hotelu w imieniu swoim i wychowanków.

 

Zostać menedżerem

Jak żyje i funkcjonuje hotel? Osoby z jakimi zawodami w nim pracują? Na jaki zawód się w przyszłości zdecydować? Jak wygląda sala konferencyjna, sala balowa, pokoje gościnne czy kuchnia. Kto nad tym wszystkim czuwa? Kto to jest menager? Być może wizyta w hotelu ułatwi podjęcie decyzji.

Na te i inne pytania podczas oprowadzania wychowankowie Domu Dziecka otrzymają odpowiedź od kompetentnej osoby.

Dzień Dziecka

Chcieliśmy dzieciom z Domów Dziecka sprawić szczególną przyjemność zabraliśmy je więc do Teatru Wielkiego w Łodzi na specjalnie przygotowany koncert. W muzyczną podróż wybrały się z nami również Julka i jej siostra. Dzieci, ich zabawki, pluszaki mogły przysłuchiwać się różnym instrumentom i prowadzącej koncert śpiewaczce. Wspaniała zabawa. Mamy nadzieję, że dla dzieci był to niezapomniany dzień.

Razem tworzymy świat

Przygotowaniem projektu zajęła się wspaniała Pani Beata Bocian. Bez jej udziału realizacja i instalacja wystawy trwałaby podwójnie lub potrójnie dłużej. Bardzo pomocna była również Pani Magda Gonera.

To projekt , który ma dawać radość pacjentom małym i dużym podczas czasami nieoczekiwanie długiego pobytu w szpitalu. Stworzyć przyjemność i pomóc zapomnieć o problemie choć na chwilę – to nasz cel.

Wszystkim uczestnikom realizacji z serca dziękujemy.

Dzieci świata

Kolekcja dużo-formatowych fotografii z portretami dzieci z różnych zakątków świata  i wydawnictwo albumowe o tym samym tytule znalazły nowe miejsce swojego stałego pobytu, jest nim Instytut Centrum Zdrowia MATKI POLKI w Łodzi.
Bardzo się cieszymy, że mogą zdobić ściany  tak szacownego Instytutu. Móc dzielić się pięknem, ożywić przestrzeń, mając nadzieję na  poprawę samopoczucia osobom w nim przebywającym.

 

 

 

Projekt Dzieci Dzieciom III

Zadbanie o przyjazną przestrzeń dzieci w Oddziale VII ONKOHEMATOLOGII w Szpitalu Onkologicznym przy ul. Spornej w Łodzi jest wykonane. Umieszczony poniżej kolaż fotograficzny autorstwa Agnieszki Andruszkiewicz przypomina o kolejnych etapach projektu.

 

 

Projekt Dzieci Dzieciom II

Powstał pomysł by dla uhonorowania zapału i zaangażowania dzieci w wykonaniu rysunków na potrzeby projektu, zabrać je na przykład do muzeum. Wynajętym autokarem wszystkie dzieci Domu Dziecka zabraliśmy do Łodzi.

I tak odwiedziliśmy Muzeum Włókiennictwa. Z życzliwym wsparciem Dyrekcji na czas naszych odwiedzin wyznaczona została osoba – pan pedagog, który oprowadzał nas po wystawach. Serdecznie za to dziękujemy.

Projekt Dzieci Dzieciom

Dla uprzyjemnienia przestrzeni VII Oddziału Onkohematologii Dzieci Młodszych w Szpitalu Onkologicznym w Łodzi, dzieci z podłódzkiego Domu Dziecka wykonały na naszą prośbę kilkadziesiąt rysunków.

Niektóre z nich za zgodą Pani Ordynator, lekarzy i personelu Oddziału powiększone i odpowiednio przygotowane dekorować będą ściany korytarza i poszczególnych pomieszczeń.

Gotowe prace mogliśmy zaprezentować w szpitalu do wglądu w dniu szczególnym, właśnie w Dniu Dziecka. To dzieci dzieciom sprawiły ten piękny prezent.

 

Konkurs Inscenizacji w Języku Niemieckim

Odbył się już IV Ogólnopolski Konkurs Inscenizacji w Języku Niemieckim Deutsche Bühne zorganizowany przez Zespół Szkół Społecznych w Łodzi, który nasza fundacja objęła honorowym patronatem.

Jedyna taka inicjatywa dla szkół podstawowych i gimnazjalnych.  Jesteśmy zaszczyceni możliwością uczestnictwa w tym pięknym wydarzeniu, promując je i wspierając teraz i w przyszłości.

Remont w domu dziecka

Szczęśliwie zdążyliśmy jeszcze przed zimą. Szczególnie 2 pokoje na piętrze wymagały odnowy, o czym informowała Pani Dyrektor. Potrzebny był gruntowny remont. Na ten cel przekazaliśmy chętnie odpowiednią kwotę. Zakupiono tapety, panele podłogowe, łóżka, szafki, stoliki, szafę, firanki, dywaniki i inne niezbędne drobiazgi. Nieodpłatnie przygotowali pomieszczenia do remontu Bartek Kowalski i Bartek Jeziorski za co serdecznie dziękujemy. Część prac wykonał Dom we własnym zakresie. Usunięto stare aby zrobić miejsce na nowe. Obecnie pokoje są widne i nowoczesne jak widać w naszej krótkiej relacji zdjęciowej.

 

Urządzenia klimatyzacyjne

dla Szpitala Onkologicznego w Łodzi, a dokładnie dla Oddziału Dziennego, dla przebywających w nim małych pacjentów z rodzicami lub opiekunami, dla pielęgniarek. Umieszczamy kilka zdjęć serdecznie dziękując za sprawne wykonawstwo firmie KBB INSTAL państwu Beacie i Krzysztofowi Brzozowskim również monterom Michałowi Owczarkowi i Grzegorzowi Wardęckiemu. Składamy serdeczne podziękowanie pani dr. Joannie Bednarskiej za bezinteresowną współpracę w realizacji projektu. Życzymy aby urządzenia te nienagannie funkcjonowały przez długie kolejne lata.

Bezpieczny plac zabaw

Na zaproszenie Pani Dyrektor odwiedziliśmy wraz z Panem Arturem Kowalskim/ sponsorem ogrodzenia, Dom Małego Dziecka w Łodzi. Bezpieczny plac zabaw wypiękniał. Wokół urosła trawa i przybyło zabawek. Główny wykonawca projektu pan Łukasz Krokocki niestety nie mógł tego dnia dołączyć do wizyty. Bardzo dziękujemy za gościnę i możliwość pojawienia się w życiu Domu. Cieszy nas, że mogliśmy zrobić coś, co daje dzieciom szczęście i bezpieczeństwo.

Czas dzieci

W ostatnim czasie, jeszcze przed tegorocznymi wakacjami zawitaliśmy w gościnne progi Domu Kultury w Niesułkowie. Odwiedziliśmy z prelekcją szpital ?Kopernik? i Dom Dziecka nr. 2 w Łodzi. Mieliśmy okazję być gościem Pałacu Młodzieży oraz Pani Wicedyrektor Żanetty Walkus. Dwukrotnie bawiliśmy w Zespole Szkół Integracyjnych, jednego dnia dla dzieci Gimnazjum, drugiego dnia dla dzieci szkoły podstawowej. Za wspólnie spędzony czas wszystkim uczestnikom prelekcji serdecznie dziękujemy.

 

 

Świat jako coś pięknego, złożonego, fascynującego

W ramach naszej działalności charytatywnej prowadzimy serię spotkań tak dla dzieci jak i dorosłych odwiedzając przedszkola, szpitale i inne zainteresowane ośrodki. Do nich zaliczamy przede wszystkim prelekcję pod tytułem ?poznaj świat by go zrozumieć? w Bibliotece im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi. Natomiast spotkanie z dziećmi w Szpitalu Onkologicznym  sprawiło nam największą radość bowiem zainteresowanie dzieci prelekcją było ogromne, padały pytania, dzieci zapomniały choć na chwilę o chorobie i problemie.

Było to pierwsze z cyklu zaplanowanych spotkań. Jomi jest zawsze z dziećmi i dla dzieci?

Odwiedziny w wioskach

Sposób życia, ewentualne uniedogodnienia poznajemy odwiedzając mieszkańców bezpośrednio w ich domostwach. Chętnie zapoznajemy się z przebiegiem dnia codziennego, mogąc być może trochę go usprawnić. Palące problemy jak brak zwykłej konewki do podlewania czy zwoju drutu na ogrodzenie próbujemy rozwiązać na miejscu.

Spichlerz

Pierwszy nasz projekt, który był projektem budowy spichlerza (jeszcze przed założeniem Fundacji) pozwalającym na należyte magazynowanie zebranych z pól produktów rolnych został zrealizowany i całkowicie przez nas sfinansowany. Przed zbiorami spichlerz służy mieszkańcom również jako miejsce modlitw. Na oficjalne otwarcie przybyli mieszkańcy wioski i okolicy.

Z przyjacielską wizytą

W Burkina Faso jesteśmy regularnie. Tym razem odwiedziliśmy przyjaciół wręczając im do podziału na wszystkich ryż, kukurydzę, sól i inne potrzebne produkty. Zakupów dokonaliśmy na miejscu, a lalkę przywieźliśmy ze sobą z Polski. Był taniec i śpiew, które to przedstawienie obejrzeliśmy z wielką przyjemnością.

Mieliśmy również możliwość poznania Dyrekcji miejscowej szkoły, obejrzenia pomieszczeń klasowych i posiedzenia w afrykańskiej szkolnej ławce podczas rozmowy z nauczycielem. To wszystko za uprzejmym zezwoleniem Króla Regionu jego Wysokości. Wizytę umożliwiła i zorganizowała na nasza prośbę niemiecka Organizacja Charytatywna PLAN działająca od wielu lat w tym terenie.